loading content..
works
works
works
works
works
works

Istanbul Eth Meetup 3

Istanbul Ethereum Meetup 3 Etkinliği

December 19, 2019, Thursday, 19:00- 21:30, BlockchainIST Center at Bahcesehir University

PROGRAM/SCHEDULE
19:00 - 19:15 - OPENING SPEECH Assist.Prof. Bora ERDAMAR,
DIRECTOR of BLOCKCHAINIST CENTER

19:15 - 19:30 - Alp Işık - CRYPTOECONOMICS RESEARCH TEAM COORDINATOR of BLOCKCHAINIST CENTER
"Ethereum Altcoin mi ?"

19:30 - 19:45 - Jim JAGIELSKI - HEAD of OPEN SOURCE - ConsenSys
"Web3 vs Web2"

19:45 - 20:05 - COFFEE BREAK

20:05 - 20:30 - Han TÜZÜN - SENIOR BLOCKCHAIN DEVELOPER
"Proof of Stake Problemleri"

20:30 - 21:00 - Çağın DÖNMEZ - SOFTWARE DEVELOPMENT TEAM COORDINATOR of BLOCKCHAINIST CENTER
"Ethereum'da geçmiş bugün ve gelecek"

21:00 - 21:30 - NETWORKING

Jim Jagielski
He is a well-known and acknowledged expert and visionary in open source, an accomplished coder, and frequent engaging presenter on all things open, web, and cloud related. As a developer, he’s made substantial code contributions to just about every core technology behind the internet and web and in 2012 was awarded the O’Reilly Open Source Award. In 2015, he received the Innovation Luminary Award from the EU. He is likely best known as one of the developers and cofounders of the Apache Software Foundation, where he has previously served as both chairman and president and where he’s been on the board of directors since day one. He’s served as president of the Outercurve Foundation and was also a director of the Open Source Initiative (OSI). He works at ConsenSys as their Open Source Chief. He credits his wife Eileen with keeping him sane.

Alp Işık
1991 yılında İstanbul’da doğan Alp Işık, Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi FinTech yüksek lisans programına devam etmektedir. Blockchain ve kriptoparalar konusunda Youtube kanalında 2013 yılından beri içerik üretmektedir. Mesleki kariyeri boyunca Blockchain ve kripto paralar ile ilgili FinTech şirketlerinde görev aldıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi BlockchainIST Center’da Kriptoekonomi Araştırma Grubu Koordinatörü olarak görev almaktadır.

Being born in 1991 in Istanbul, Alp Işık has graduated from Isık University Computer Engineering Department.
Now he is continuing with his postgraduate Fintech Program at Bahcesehir University. He has been producing
content about Blockchain and cryptocurrencies on his YouTube channel since 2013. Throughout his career; after
serving in Fintech companies in field of Blockchain and cryptocurrencies, now he is working as Kriptoeconomics Research
Team Coordinator in Bahcesehir University BlockchainIST Center.

Han Tüzün
2016 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden onur derecesi ile mezun olmuştur. PennApps başta olmak üzere çeşitli hackathonlarda birincilikleri bulunmaktadır. Blockchain alanındaki çeşitli girişimlerini sürdürmenin yanında danışmanlık ve eğitim vermektedir.

He graduated from Bilkent University Computer Enginering Department with honour degree in 2016. He has first degrees in
various hackathons, especially PennApps. In addition to continuing his various initiatives in Blockchain field, he consults
and teaches.

Çağın Dönmez
Aktif olarak 6 senedir blockchain teknolojisi üzerine araştırma ve geliştirme yapmaktadır. Kariyerine siber güvenlik alanında başladıktan sonra bir süre yurtdışında siber istihbarat üzerine çalışmış, daha sonra tamamen blockchain'e odaklanarak Coiny, Colendi, BiLira, AktifBank gibi bir çok firmada görev almıştır. Şu anda BlockchainIST'te Yazılım Ekibi Koordinatörü olarak AR-GE çalışmalarına ve blockchain uzmanlığı eğitmenliğine devam etmektedir.

He is researching and developing about blockchain technology for 6 years actively. After starting career by working on cyber security, he worked on cyber intelligence. Afterwards, he focused entirely on blockchain and served in many companies like Coiny, Colendi, BiLira, Aktifbank. Now he is continuing his R&D works as Software Team Coordinator and his blockchain e3xpertise instruction.

Etkinlik Ücretsizdir.